Obróbka skrawaniem – kompendium wiedzy

Tytułowa metoda tworzenia i wykańczania produktów to bardzo ważny etap produkcji przemysłowej. Aż 50% elementów maszynowych powstaje dzięki tej metodzie, która dzieli się na wiele typów i podtypów.

Obróbka skrawaniem to nadanie przedmiotom żądanego kształtu poprzez zdzieranie z nich naddatku obróbkowego, czego efektem są metalowe lub plastikowe wióry i przedmiot o odpowiednim kształcie. W zależności od oczekiwanego efektu wykorzystuje się różne sposoby skrawania.

Narzędzia

Do obróbki skrawaniem wykorzystuje się specjalistyczne, wysokiej jakości narzędzia, takie jak, między innymi:

  • noże np. tokarski
  • frezy np. walcowy
  • przeciągacze np. do otworów długich
  • gwintowniki
  • narzynki
  • piły
  • wiertła
  • rozwiertaki
  • ściernice

Obróbka skrawaniem – Podział

Obróbka skrawaniem - PodziałObróbkę skrawaniem można podzielić pod wieloma względami co dowodzi jej uniwersalności i użytkowości. Biorąc pod uwagę dokładność wyróżniamy obróbki:  zgrubną, średnio dokładną, dokładną, wykańczającą. W zależności od metody kształtowania obrobionej powierzchni można wyodrębnić obróbki: punktowe, obwiedniowe lub kształtowe. Liczba przejść dzieli obróbkę na jedno- lub wieloprzejściową. Jest jeszcze stopień zmechanizowania. Występuje obróbka ręczna zmechanizowana, maszynowa na obrabiarkach konwencjonalnych czy też ze sterowaniem numerycznym.

Mnogość rodzajów daje ogromne możliwości wykorzystania, a sposoby można podzielić również na dużo prostsze kategorie według dwóch głównych metod:

Metoda wiórowa – przy tej metodzie naddatek zdzierany będzie w postaci spiralnych wiórów za pomocą narzędzi z regularnie ustawionymi ostrzami:
Toczenie – będące sposobem na powierzchnie kuliste, stożkowe i walcowe. Obrabiany obiekt obraca się, a nóż tokarski przesuwany jest równolegle do osi obrotu ego przedmiotu.

Wiercenie – bez niespodzianek – sposób ten stosowany jest do tworzenia otworów, a maszyna wykonuje ruchu obrotowy
Frezowanie – sposób wykorzystywany przy produkcjach masowych, dzieli się na frezowanie czołowe i obwodowe 

Metoda ścierna – pozostałości po tej metodzie to pył, który powstaje po użyciu papierów ściernych lub past nie posiadających żadnych ostrzy:
Szlifowanie – sposób, do którego używa się urządzenia o nazwie ściernica i rozróżniamy szlifowanie czołowe, obwodowe, wgłębne, zgrubne i gładzące
Honowanie – gładzenie wewnętrznych płaszczyzn wykonywanych otworów
Polerowanie – jak sama nazwa wskazuje jest to działanie wykańczające, nadające przedmiotom odpowiedni połysk

Zastosowanie

Metoda obrabiania materiału skrawaniem to podstawowy sposób wytwarzania części maszyn, urządzeń, czy też przedmiotów użytkowych. Najczęściej produkowane przedmioty powstają z aluminium, stali, w tym z nierdzewnej, z miedzi i tworzyw sztucznych konstrukcyjnych.

Bardzo popularne jest tworzenie przez firmy opakowań tą metodą. Oprócz tego firmy produkują urządzenia takie jak obracarki puszek i butelek. Inne popularne, przykładowe produkty wykonywane opisywaną metodą to koła zębate, komponenty do maszyn transportowych, profile aluminiowe do tworzenia ścian działowych.