Znakowanie poziome magazynu – taśmy i znaki podłogowe

Znakowanie poziome magazynu jest ważnym elementem systemu komunikacji wizualnej. Tradycyjnie znakowania były wykonywane technikami malarskimi. Jednak od pewnego czasu rośnie popularność taśm i znaków umieszczanych na posadzkach.

Dlaczego te sposoby znakowania poziomego magazynu zyskują popularność? Jakie są ich najważniejsze zalety? I czy warto korzystać właśnie z nich zamiast z rozwiązań tradycyjnych?

Taśma podłogowa

Taśma podłogowa należy do najbardziej popularnych sposobów znakowania podłogi w magazynie. Obecnie wykorzystywane taśmy są bardzo trwałe i niezwykle uniwersalne. Pozwalają na osiąganie doskonałych efektów w obszarze organizacji pracy i bezpieczeństwa. Pozwalają na maksymalizowanie efektywności przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyk.

Taśmy pozwalają na wyznaczanie ciągów komunikacyjnych, oznaczanie stanowisk pracy, określenie dróg ewakuacji oraz ostrzeganie przed miejscami, w których występuje zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Co ciekawe taśmy podłogowe mogą być wykonane z materiałów odblaskowych lub świecących w ciemnościach, dzięki czemu znakowanie poziome magazynu jest jeszcze bardziej efektywne. I na pewno bardziej atrakcyjne dla pracowników – przyciągają więcej uwagi przez co wzrasta skuteczność komunikacji.

Znakowanie poziome magazynu przy użyciu znaków podłogowych

Znaki podłogowe są pod pewnymi względami podobne do taśmy podłogowej, ale mogą przekazać bardziej złożony komunikat w bardziej wyraźny sposób. Na rynku dostępne są setki różnych rodzajów naklejanych znaków podłogowych, co sprawia, że możliwości w zakresie znakowania poziomego magazynu są praktycznie nieograniczone. 

Możliwe jest używanie tradycyjnych znaków lub napisów. Jest to ciągle bardzo popularny sposób znakowania podłóg, który doskonale się sprawdza. Możliwe jest także stosowanie bardziej innowacyjnych rozwiązań – np. stworzenie kompleksowego i indywidualnego systemu znakowania, dzięki któremu informacja będzie przekazywana w sposób nie tylko intuicyjny ale także atrakcyjny wizualnie. Sprawi to, że pracownicy będą zwracali jeszcze większą uwagę na informację umieszczoną na posadzce, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jeszcze bardziej pozytywnych efektów. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bez względu na to, czy do znakowania poziomego magazynu używania jest taśma podłogowa czy znaki podłogowe, wykorzystywanie komunikacji wizualnej w obiekcie jest bardzo ważne. Co zrobić, żeby przyniosło najlepsze z możliwych efektów? 

Warto zastanowić się jaki system będzie najbardziej odpowiedni dla charakteru obiektu i najpełniej dostosowany do oczekiwań pracowników. Okazuje się bowiem, że dzięki niewielkim i niedrogim zmianom w tym obszarze możliwa jest znaczna poprawa funkcjonowania magazynu. Oczywiście należy upewnić się, że wszyscy pracownicy będą dobrze rozumieli system komunikacji wizualnej w obiekcie. Można to osiągnąć np. poprzez szkolenia dla nowych pracowników.