Piasek do zaprawy – jaki wybrać?

Jeśli planujemy samodzielnie przeprowadzić drobne prace budowlane w obrębie swojego domu, musimy liczyć się też z koniecznością samodzielnego wyboru materiałów budowlanych i surowców, które będą nam potrzebne. Wbrew pozorom nawet jakość piasku do zaprawy ma bardzo duży wpływ na to, jak będzie się zachowywała zaprawa murarska. Dlatego warto poznać różne rodzaje piasku i zakupić ten najbardziej odpowiedni.

Rodzaje piasku do zaprawy

Stosowany w budowie piasek to kruszywo, którego średnica ziaren wynosi 0-4 mm. W zależności od rodzaju zaprawy, konieczny jest wybór odpowiedniej grubości piasku, ale nie tylko. Istotne jest też jego pochodzenie i obecność lub brak zanieczyszczeń. Pod tym względem rozróżnia się piaski o ziarnach do 2 mm średnicy, i o ziarnach do 1 mm średnicy. Pierwszy gatunek piasku to ten bez zanieczyszczeń i pyłów, a drugi – posiadający ich więcej. Piaski mogą być też pochodzenia naturalnego lub łamane ze skał.

Jaki piasek do jakiej zaprawy?

W zależności od rodzaju zaprawy, potrzeba konkretnego rodzaju piasku. Dzięki temu zaprawa będzie dobrze wiązać, i będzie przedstawiała najbardziej odpowiednie właściwości oraz strukturę. Zaprawy cementowe i cementowo-wapienne wymagają piasku o ziarnach do 2 mm. Przy zaprawach gipsowych i gipsowo-wapiennych używa się piasku drobniejszego, do 1 mm średnicy. Zaprawy murarskie wymagają piasku kwarcowego, ewentualnie łamanego ze skał twardych. Na gładzie najlepiej nadaje się piasek o drobnej strukturze – 0,25-0,5 mm. W przypadku tynków wykorzystuje się piasek o średnicach w każdym zakresie, od 0 do 4 mm. Wszystko zależy od tego, jak bardzo gładka ma być powierzchnia tynku. Do wykonywania tynków zewnętrznych o różnych kolorach można zastosować kolorowy piasek. Jest on nie tylko efektowny, ale również odporny na promienie słoneczne i działanie czynników atmosferycznych. Jaki piasek do murowania wybrać, jeśli planuje się wykonanie samodzielnej przeróbki budowlanej? Do zapraw murarskich, o drobnej średnicy. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zaprawy planuje się użyć. Z kolei rodzaj zaprawy uzależniony jest od rodzaju prac, jakie zamierza się wykonać. Piasek do zaprawy kupić można w większych sklepach budowlanych lub od dostawców kruszyw w swojej okolicy. Warto sprawdzić jakość dostarczanego kruszywa przed przystąpieniem do prac oraz zweryfikować, jaka ilość piasku będzie potrzebna do wykonania zaprawy murarskiej o konkretnej objętości. Dzięki temu uniknie się późniejszego rozczarowania.