Wciągarki linowe – opis, charakterystyka, zastosowanie

Wciągarki są to urządzenia za pomocą których można transportować w pionie ładunki o bardzo różnej wadze. Od stosunkowo lekkich, ważących zaledwie kilkadziesiąt kilogramów, do ładunków najcięższych, o wadze dochodzącej do nawet jednej tony. Tego typu urządzenia wykorzystywane są szeroko w przemyśle i budownictwie. Świetnie sprawdzają się w zakładach przemysłowych, magazynach, halach przeładunkowych, na placach budowy (zarówno tych największych jak i najmniejszych), oraz w wielu innych sytuacjach. Wyróżnia się wciągarki linowe i łańcuchowe, a także wciągarki elektryczne i ręczne.

Wciągarka linowa. Jak działa?

Wciągarki linoweWciągarki linowe dzieli się na zasilane energią elektryczną i obsługiwane ręcznie. Udźwig wciągarki elektrycznej zależny jest od mocy, która może się wahać od kilkuset, do kilku tysięcy watów. W przypadku wciągarek o dużej mocy udźwig może przekroczyć nawet tonę. We wciągarkach tego rodzaju wykorzystuje się bardzo wytrzymałe, a przede wszystkim – odporne na skręcanie liny stalowe. Ich średnica waha się zazwyczaj pomiędzy trzema, a siedmioma milimetrami. Na udźwig urządzenia wpływa więc nie tylko moc silnika w jaki jest zaopatrzone. Ale również grubość i wytrzymałość liny. We wciągarkach ręcznych – o niskim udźwigu – stosuje się liny o mniejszej średnicy.  Albo nawet liny wykonane z materiałów syntetycznych.

Sterowanie wyciągarkami elektrycznymi odbywa się zazwyczaj przy pomocy osobnego panelu sterowania, podłączonego do urządzenia. Urządzenia sterujące pozwalają najczęściej na kontrolę kierunku i prędkości pracy wyciągarki. Wyciągarki dobrej jakości zaopatrzone są w urządzenia hamujące, które uruchamiane są w sytuacjach awaryjnych. Jak na przykład niespodziewana przerwa w dostawie energii elektrycznej. Awaryjny hamulec w takich sytuacjach pozwala na automatycznie zablokowanie ładunku w bezpieczny sposób.

Wyciągarki elektryczne bywają zaopatrzone w dodatkowe akcesoria. Mogą to być na przykład suwnice, które pozwalają na transport ładunku w linii prostej. Innym popularnym we wciągarkach rodzajem dodatku są ramiona wychylne, dzięki którym możliwe jest regulowanie w pewnym zakresie położenia ładunku w poziomie. W niektórych modelach wciągarek panel sterowania służyć może również do kontroli ramienia wychylnego.

Wciągarki łańcuchowe. Czym różnią się od wciągarek linowych?

Wciągarki łańcuchowe najczęściej nie są zaopatrzone w napęd elektryczny. Obsługiwane są zazwyczaj ręcznie – przy pomocy osobnego łańcucha służącego do manipulowania ładunkiem, albo przy pomocy popularnego mechanizmu grzechotkowego. Wciągarki łańcuchowe bez zasilania nie mają co prawda wielkiej mocy i nie mogą być używane przy wciąganiu, czy przesuwaniu najcięższych ładunków, ale mogą być stosowane bezpiecznie zawsze, na przykład w miejscach, gdzie ze względu na specyficzne warunki nie mogą być używane urządzenia elektryczne.

Wciągarki ręczne, czy elektryczne?

Linowe wciągarki ręczne stosowane są najczęściej do podnoszenia lżejszych ładunków. Znajdują zastosowanie na przykład na niewielkich placach budowy, czy w miejscach, w których z jakiegoś powodu nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Wciągarki elektryczne charakteryzuje dużo większa moc, dzięki czemu są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu i budownictwa.