Nowoczesne ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu to kwestia, którą należy dobrze przemyśleć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Paliwa stałe, takie jak drewno, węgiel czy ekogroszek to wciąż dominujący sposób ogrzewania polskich domów jednorodzinnych. Jest to także sposób najbardziej wymagający.

Ogrzewanie komfortowe i bezpieczne

Pomieszczenie, w którym umiejscawia się piec na paliwo stałe musi spełniać wymogi do montażu tego typu instalacji grzewczych. Wielkość kotłowni musi spełniać wymogi producenta pieca, musi także posiadać miejsce na przechowywanie opału. Do tego konieczna jest sprawna wentylacja, a także oddzielenie pomieszczenia od części mieszkalnej budynku. Nie trzeba przy tym zaznaczać, jak nie komfortowe jest samo rozpalanie, czekanie na osiągniecie pożądanej temperatury i dokładanie węgla do pieca, a także okresowe czyszczenie i renowacja instalacji. Wiele osób szuka dróg, by polepszyć swój komfort życia na co dzień, tak, by nie musieć zajmować się opalaniem domu. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem może okazać się piec elektryczny do co.

Dlaczego piec elektryczny?

Niewielkich rozmiarów urządzenie grzewcze zamieszczone na ścianie w wybranym przez użytkownika miejscu, okazuje się być niezwykle komfortową metodą na zagwarantowanie ciepła w całym domu. Energia elektryczna jest powszechnie dostępnym, najwygodniejszym i co najważniejsze bezpiecznym w eksploatacji medium. Coraz więcej osób decyduje się na jej użycie w celu ogrzewania powierzchni mieszkalnej. W ten sposób pozbywają się wielu uciążliwości, jakie niosą ze sobą inne metody ogrzewania, zwłaszcza paliwa stałe, które wymagają dużo systematycznego nadzoru.

Dlaczego piec elektryczny? Co dokładnie przemawia za wyborem takiego sposobu ogrzewania domu?

Niskie koszty inwestycyjne. Zainstalowanie instalacji grzewczej wykorzystującej energię elektryczną jest znacznie tańsze niż budowa kotłowni gazowej, olejowej, czy na paliwa stałe. Sama cena kotła elektrycznego także jest przystępna, a do tego odchodzą koszty przyłącza gazowego, budowy komina i jego wkładu. Właściwie instalacja pieca elektrycznego nie wymaga specjalnego pomieszczenia, jest łatwa i szybka.
Dostępność. Energia elektryczna jest powszechnie dostępna w przeciwieństwie do gazu. Jeśli dostęp do niego jest utrudniony piec elektryczny centralnego ogrzewania może być świetnym wyjściem.
Wysoce komfortowe użytkowanie. Piec elektryczny jest wyposażony w odpowiednie sterowanie, jego praca jest w pełni automatyczne, a jego obsługa polega na przestawieniu urządzenia na tryb letni lub zimowy. Piece takie prezentują się estetycznie i nie zajmują dużo miejsca.
Bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo użytkowania grzewczej instalacji elektrycznej to argument przemawiający do dużej ilości osób. W sezonie grzewczym dochodzi do kilku tysięcy niebezpiecznych zdarzeń ze stężonym tlenkiem węgla także tych śmiertelnych. Niebezpieczny czas może wyłonić się z niesprawnych kotłów olejowych, gazowych i na paliwa stałe, w przypadku instalacji elektrycznych tego typu niebezpieczeństwo nie istnieje.

Czy to się opłaca?

Argumentów przemawiających za wyborem pieca elektrycznego centralnego ogrzewania jest dużo. Pozostaje zapytać o kwestię zasadniczą. Czy to się opłaca? W powszechnej opinii pokutuje przekonanie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Rozwiązanie to najpełniej sprawdzi się w budownictwie energooszczędnym, przy wykorzystaniu tańszej taryfy opłat i bufora akumulacji ciepła. Należy także pamiętać, że piece elektryczne nie wymagają okresowych przeglądów, odchodzą zatem ich koszty.