Odpowiednie oświetlenie ulic, placów i obiektów użyteczności publicznej to warunek naszego komfortu społecznego oraz bezpieczeństwa. Jeśli dodatkowo lampy mają ciekawy, nowoczesny lub stylizowany design oraz dają interesujące efekty świetlne to miasto zyskuje klimat sprzyjający mieszkańcom, szczególnie w długie jesienne lub zimowe wieczory. Najbardziej popularne obecnie rozwiązanie w tym zakresie to lampy uliczne LED.
Lampa uliczna powinna być funkcjonalna, ale może być również reprezentacyjna i ekonomiczna. Ogromną zaletą lampy ulicznej LED jest oszczędność energii na poziomie 60% w porównaniu z tradycyjnymi lampami. Koszt niebagatelny, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele punktów świetlnych potrzebnych jest w naszych miastach, jaki ma to wpływ na budżet miejski oraz na globalną ekologię.
Oprawy lamp ulicznych mają obecnie prosty, nowoczesny i minimalistyczny wygląd pasujący do większości rodzajów otoczenia. Strumień świetlny można dostosować do powierzchni, którą należy oświetlić. Ten typ oświetlenia ulicznego nie powoduje również wrażenia oślepienia, gdyż światło rozprowadzane jest równomiernie. Niektóre oprawy lamp mają opcję zmiany kąta nachylenia. Jasność takich latarni można dostosowywać do potrzeb otoczenia, z powodzeniem oświetlają prócz ulic i placów również przestrzenie wymagające delikatnego, klimatycznego rozświetlenia np. alejki parkowe, tereny spacerowe, deptaki. Są wtedy zwykle umieszczone niżej, świecą słabiej, bardziej „intymnie”. Produkowane są specjalne linie opraw zwanych parkowymi imitujące stare latarnie gazowe.
Z poszanowaniem dla środowiska naturalnego – lampa uliczna solarna
Jednym z najnowszych trendów w oświetlaniu przestrzeni zewnętrznych: parków, ulic, ogrodów są lampy uliczne solarne. Pozyskują i akumulują energię ze słońca i po zmroku oddają ją świecąc łagodnym niezbyt silnym światłem. Nadają się do oświetlania przestrzeni, które odwiedzamy w pewnych okresach i porach, gdyż po pewnym czasie wyładowują nagromadzoną energię. Często występują jako lampy uliczne LED solarne. Mniejsze zużycie prądu przez system LED pozwala dłużej korzystać z nagromadzonej energii słonecznej. Takie oświetlenie dobrze sprawdza się na terenach rekreacyjnych, które odwiedzamy wieczorami, ale nie późną nocą, nie nadają się do oświetlana węzłów komunikacyjnych i niebezpiecznych ulic. Można jednak zaopatrzyć takie lampy uliczne w alternatywny system zasilania energią elektryczną poza istniejącym układem optycznym.
Wymagania techniczne dla lamp ulicznych
Oprawa uliczna musi być trwała, bezawaryjna, ekonomiczna. Jakiekolwiek naprawy, konserwacja to koszty interwencji specjalistycznych ekip z podnośnikiem, drabinami itp. Wymagają wiec wysokiej jakości technologicznej, by wyeliminować awarie oraz ułatwić instalacje. Praca w krańcowo różnych warunkach klimatycznych tj. upał, mróz, śnieżyce wymagają odporności na warunki, silnych zabezpieczeń przeciwporażeniowych. Najlepsze oprawy posiadają gwarancję nawet do 10 lat! Lampy najczęściej są przystosowane do zasilania o mocy 230 V/50Hz.