Niezbędne produkty do budowy kanalizacji zewnętrznej domu

Jednym z wymogów przy budowie każdego domu jest instalacja kanalizacji ścieków bytowych. Trzeba zauważyć, że w skład kanalizacji wchodzą wszystkie elementy instalacji transportującej lub gromadzącej ścieki z domu. Natomiast kanalizacja zewnętrzna to część tej instalacji znajdująca się poza budynkiem.

Ma ona za zadanie doprowadzić ścieki do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej, czy też do szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Warto zatem dowiedzieć się jakie elementy wchodzą w skład kanalizacji zewnętrznej.

Główne elementy kanalizacji zewnętrznej domu

Chociaż budowa kanalizacji zewnętrznej domu wydaje się skomplikowana, to wcale jej wykonanie nie wymaga zakupu wielu skomplikowanych produktów. Do jej budowy wykorzystywane są:

  1. Poziome przewody opływowe – są to elementy wspólne instalacji zewnętrznej i wewnętrznej. Mają za zadanie odprowadzić ścieki z pionów kanalizacyjnych i urządzeń sanitarnych.
  2. Studzienki kanalizacyjne rewizyjne – to najczęściej elementy z tworzywa sztucznego, okrągłe lub kwadratowe, które umożliwiają weryfikację stanu przewodu ściekowego. Dzięki nim możliwe jest wyczyszczenie lub naprawa instalacji.
  3. Przykanalik (przyłącze kanalizacyjne) – jest to przewód zbiorczy stosowany do odprowadzenia nieczystości do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
  4. Rury PCV – są to elementy, które transportują ścieki do sieci kanalizacyjnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. PCV to trwałe tworzywo sztuczne, powszechnie stosowane do budowy sieci kanalizacyjnych. Rury PCV mają różne średnice i długości.
  5. Trójniki kanalizacyjne – to kształtki PCV szczelnie i trwale łączące trzy rury kanalizacyjne. Pozwalają łączyć rury pod różnym kątem.
  6. Kineta kanalizacyjna – to element z tworzywa sztucznego PP lub PE, który montuje się w celu usprawnienia przepływu cieczy przez studzienkę. Wyróżnia się zbiorcze oraz przelotowe kinety.
  7. Mufa kanalizacyjna – to kolejna kształtka PCV, która służy do szczelnego połączenia dwóch rur o takim samym przekroju.
  8. Kolana PCV – umożliwiają zmianę kierunku przepływu ścieków. Łączą dwie rury PCV pod wybranym kątem.
  9. Czyszczaki PCV — są to szczelne elementy montowane pomiędzy rurami. Umożliwiają okresowe czyszczenie kanalizacji.
  10. Redukcje PCV – są to tzw. zwężki, które gwarantują szczelne łączenie rur kanalizacyjnych o różnej średnicy.
  11. Pierścienie wyrównawcze — są wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego. To produkty do budowy zwieńczeń przypowierzchniowych studzienek kanalizacyjnych.
  12. Łańcuchy uszczelniające — to uniwersalny sposób na uszczelnienie przestrzeni między rurą przewodową a tuleją osłonową.

Na co zwrócić uwagę przy uwadze dostawcy elementów sieci kanalizacyjnej?

Elementy do budowy zewnętrznej sieci kanalizacyjnej są ogólnie dostępne zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach budowlanych. Pamiętaj, aby wybierać renomowanych dostawców produktów instalacyjnych do ścieków bytowych takich jak np. firma Rurex — dostawcy wysokiej jakości elementów do budowy sieci kanalizacyjnej.

Pamiętaj, że instalację kanalizacyjną budujesz raz na wiele lat. Powinna być trwała, wykonana z wysokiej jakości materiałów i niezawodna. Dlatego warto wybierać renomowanych i sprawdzonych dostawców z wieloletnim doświadczeniem oraz nieposzlakowaną opinią.