Strona główna
Warsztat
Tutaj jesteś

Podnośniki warsztatowe – co wybrać?

Warsztat Data publikacji - 19 kwietnia 2019 Autor - Redakcja RedRooster
Podnośniki warsztatowe

Niezbędne wyposażenie każdego warsztatu samochodowego – podnośniki warsztatowe. Zanim zapadnie decyzja o zakupie warto zapoznać się z produktami dostępnymi na rynku, ocenić ich przydatność do profilu usług oraz oszacować możliwości finansowe – koszty inwestycji.

Wybór podnośnika determinują przede wszystkim

Profil i zakres usług

W warsztatach serwisujących ogumienie sprawdzą się małe podnośniki punktowe – dla samochodów osobowych udźwig do 2,5 t, małe dostawcze – 3,5 t. Szeroki profil działalności niesie za sobą konieczność zakupu podnośników większych, mocniejszych, podnoszących cały pojazd, a nie tylko jedną stronę.

Miejsce

Wielkość pomieszczeń warsztatowych ogranicza w sposób naturalny wybór rodzaju podnośnika. Przedsiębiorcy, którzy dopiero planują budowę warsztatu powinni uwzględnić w planach miejsce na montaż podnośnika.

Ergonomia

Bezpieczeństwo i łatwość obsługi to elementy niezwykle istotne z punktu widzenia BHP a także jakości świadczonych usług – bezproblemowy dostęp do każdego elementu pojazdu to podstawa solidnej naprawy. Jest jeszcze jeden, bardzo ważny, warunek wyboru podnośnika – cena, ale ona wiąże się bezpośrednio z wyżej wymienionymi kryteriami.

Rodzaje podnośników warsztatowychRodzaje podnośników warsztatowych

Wszystkie podnośniki warsztatowe można charakteryzować ze względu na cztery parametry:

  1. Wysokość uniesienia.
  2. Maksymalne obciążenie.
  3. Szybkość podnoszenia.
  4. Stabilność.

Uwzględniając wszystkie opisane kryteria decyzyjne oraz mając na uwadze parametry podnośnika właściciel warsztatu może dokonać wyboru rodzaju podnośnika. 

Poczynając od najmniejszych na rynku dostępne są:

Podnośniki punktowe

Sprawdzają się tam, gdzie nie jest konieczne unoszenie całego pojazdu, na przykład w serwisach opon. Łatwe w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca, nie generują kosztów eksploatacji, są stosunkowo tanie.

Podnośniki płytowe

Podnoszą pojazd na wysokość 500 mm – doskonale sprawdzą się w serwisach ogumienia ze stanowiskami obsługiwanymi jednocześnie przez więcej niż jedną osobę.

Wymagają więcej miejsca niż podnośniki punktowe, ale opcjonalnie w korzystnych warunkach pogodowych mogą być używane na zewnątrz budynku. Wydajne, funkcjonalne, tanie w eksploatacji.

Podnośniki kolumnowe

To wyższa półka technologiczna a co za tym idzie cenowa. Wymagają więcej miejsca, ale pozwalają na podnoszenie pojazdów na większą wysokość a łatwość dostępu do każdego elementu pojazdu sprawia, że warsztat może świadczyć usługi w bardzo szerokim zakresie.
Podnośniki czterokolumnowe gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa dla pracowników.

Podnośniki nożycowe podprogowe

Możliwe do zamontowania we wnękach podłogowych, co umożliwia przepustowość pomieszczenia, gdy podnośnik nie jest używany. Produkowane w wariantach unosu do 1 m i do 2 m sprawdzą się w każdym serwisie. Jedną wadą, na jaką wskazują niektórzy użytkownicy, jest nieco ograniczony dostęp do pojazdu w obrębie progów.

Podnośniki nożycowe najazdowe

To najwyżej zaawansowane konstrukcje. Mają skomplikowany, ale bardzo bezpieczny, niezawodny mechanizm unoszenia. Wymagają dużo miejsca oraz dobrego przygotowania stanowiska – mają znaczną masę a pracę podnośnika może zakłócić nawet źle wypoziomowana posadzka.

Redakcja RedRooster

Jestem pasjonatem majsterkowania, projektowania przestrzeni i nowych technologii, które ułatwiają życie. Na RedRooster.pl dzielę się praktycznymi poradami i pomysłami związanymi z domem, ogrodem, budownictwem i warsztatem. Lubię proste, skuteczne rozwiązania, które każdy może wprowadzić u siebie – bez względu na poziom doświadczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak samodzielnie naprawić drobne usterki, stworzyć funkcjonalne przestrzenie lub poznać najnowsze urządzenia, jesteś w dobrym miejscu!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?