Jak wybrać odpowiednią myjkę ciśnieniową do samochodu?

Do spłukania samochodu czy okazjonalnego mycia roweru w zupełności wystarczy nam standardowa myjka ciśnieniowa. Jednak kiedy chcemy pozbyć się uporczywych plam i mamy zamiar regularnie wykorzystywać urządzenie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zakup myjki ciśnieniowej o znacznie większej mocy. Taki sprzęt nie tylko posłuży do mycia samochodu, ale również elewacji czy posadzki, a z dodatkowymi akcesoriami nawet do czyszczenia rynny.

Czy potrzebna jest myjka ciśnieniowa do mycia samochodu?

Myjka ciśnieniowa do samochodu to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą systematycznie opukiwać karoserię auta i dotrzeć we wszystkie szpary i miejsca, które są niedostępne dla zwykłej gąbki czy szmatki. Wykorzystując wodę pod ciśnieniem z dodatkiem silnego detergentu, w zaledwie kilka chwil pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, a także dokładnie umyjemy felgi aluminiowe o skomplikowanym wzorze.

Dodatkowo myjki ciśnieniowe profesjonalne pozwalają oczyścić progi i te części nadwozia, które możemy zobaczyć, dopiero gdy otworzymy drzwi pojazdu. Wyposażając urządzenie w dodatkowe akcesoria, posłuży nam również do innych prac domowych, takich jak czyszczenie płyt chodnikowych czy kostki brukowej.

Jak używać myjkę ciśnieniową do samochodu?

Nigdy nie powinniśmy używać profesjonalnej myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną do mycia samochodu, ponieważ bardzo łatwo można w ten sposób uszkodzić lakier. Do czyszczenia auta nie wolno również ustawiać wąskiego strumienia wody, gdyż działa on jak ostry nóż i może przeciąć gumową warstwę opony. Najlepiej jest ustawić spłaszczony strumień.

Trzeba także zachować odpowiednią odległość lancy od mytej powierzchni i powinna ona wynosić około 30 cm. Nie warto także przesadzać z myciem podwozia, ponieważ czyszczenie z bliska piast i łożysk kół znacznie skróci ich żywotność. Decydując się na myjkę ciśnieniową z aktywną pianą do mycia powierzchni lakierowanych, nie można dopuścić do zaschnięcia tej substancji na lakierze i należy unikać mycia auta w pełnym słońcu.

Na co zwrócić uwagę wybierając myjkę ciśnieniową do samochodu?

Wiele osób decyduję się na zakup myjki ciśnieniowej profesjonalnej do mycia samochodu, ale większość nie wie, na jaki model postawić. Wybierając konkretny sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • ciśnienie,
  • pompę,
  • maksymalną temperaturę dopływu,
  • długość i jakość węża,
  • oraz wagę.

Do mycia samochodu najlepsze są myjki ciśnieniowe na gorącą wodę. Im wyższa jest temperatura wody, tym skuteczniej i szybciej można usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Żeby jednak komfortowo i wygodnie wykonać całe zadanie, myjka powinna mieć odpowiednią długość węża, minimum 8 m.

Wytrzymałość urządzenia uzależniona jest w głównej mierze od jakości pompy. Najczęściej w myjkach ciśnieniowych stosuje się pompy aluminiowe lub mosiężne. Na rynku dostępne są także modele z plastikowymi elementami, ale niestety nie są trwałe i szybko mogą ulec uszkodzeniu.

Zanim zdecydujemy się na konkretną myjkę ciśnieniową do auta, powinniśmy dokładnie określić, do jakich celów najczęściej będziemy jej używać. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, to zawsze możemy poprosić o pomoc pracowników firmy zajmującej się sprzedażą takich urządzeń, którzy z pewnością doradzą, na jaki model warto postawić w naszym przypadku.