Odzież ochronna – wytrzymała i bezpieczna odzież dla pracowników

Potrzebna dobra odzież ochronna? Postaw na taką, która posiada odpowiednie certyfikaty i spełnia normy branżowe. Na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie? Gdzie można ją zamówić? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące doboru odzieży dla pracowników. 

Kiedy pracodawca musi zapewnić odzież dla pracowników?

Pracodawca zobowiązany jest do przekazania odzieży pracownikom wtedy, gdy ich własna odzież narażona jest podczas pracy na zniszczenie lub zabrudzenie. 

Również jest to konieczne wtedy, gdy pracownicy wystawieni są na czynniki szkodliwe lub niebezpieczne, na przykład chemiczne, biologiczne czy fizyczne jak wysokie i niskie temperatury.

Wymagania dotyczące zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej znajdują się w przepisach BHP.

Odzież robocza i ochronna – czym się różnią?

Ubrania przeznaczone dla pracowników mogą być podzielone na dwie główne kategorie, czyli na ubrania robocze oraz na ubrania ochronne.

Pierwsza kategoria, czyli ubrania robocze charakteryzują się niższym stopniem zabezpieczenia. Ich zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie pracowników przed zabrudzeniem oraz przed pomniejszymi wypadkami, na przykład otarciami naskórka. 

Druga kategoria, czyli ubrania ochronne musi spełniać już odpowiednie wymogi, między innymi pod kątem swojej konstrukcji czy materiałów, aby zapewniać właściwą ochronę dla pracowników. Wykonana z dobrych materiałów, wytrzymała odzież ochronna zabezpiecza pracowników przed różnymi szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami, na jakie narażeni są oni na swoim stanowisku pracy.

Jak wybrać odpowiednią odzież ochronną?

Odzież ochronna obejmuje szeroką gamę produktów, które stosowane są na wielu stanowiskach pracy.

Dobierając odpowiednią odzież ochronną, warto zwrócić szczególną uwagę na jej certyfikację i spełnienie wymogów norm. Dzięki temu będzie mogła ona zapewnić optymalną ochronę wymaganą na danym stanowisku pracy, na przykład będzie mogła chronić przed wysokimi temperaturami lub też przed chemikaliami.

Również bardzo duże znaczenie ma jakość wykonania ubrań. Powinny być one wyprodukowane z naciskiem na trwałość i odporność. Taka wytrzymała odzież ochronna może wtedy posłużyć na długi czas i jednocześnie nie będzie ona powodować zagrożenia dla pracowników.

Ponadto warto zwrócić uwagę na rozmiary odzieży ochronnej. Wtedy, gdy będzie ona odpowiednio dopasowana pod tym kątem, nie tylko będzie wygodniejsza, ale również zapewni skuteczniejszą ochronę dla pracowników, ponieważ nie będzie zwiększała ryzyka wypadków. 

Gdzie kupić dobrą odzież ochronną dla pracowników?

Aktualnie ubrania ochronne oferowane są przez wiele firm, dlatego warto bliżej zapoznać się z ich oferta przed zakupem.

Najlepiej kupować odzież bezpośrednio u producentów, gdzie dostępna jest ona również w bardzo atrakcyjnych cenach. Nieco drożej można dostać ubrania robocze oraz ochronne w sklepach BHP.

Warto wskazać, że odzież tego typu może być również poddawana personalizacji, na przykład przez wykonanie nadruków logo firmy, co pomaga w jej skutecznej reklamie.