Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu z wejściem od południa?

Projekt domu z wejściem od południa to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych wariantów budynków. Cieszy się on dużym zainteresowaniem ze względu na swoje bezsprzeczne walory funkcjonalne. Z tego powodu warto rozważyć jego wybór podczas poszukiwania domu dla siebie. Na co zwracać uwagę wybierając projekt?

Dużo słońca we wnętrzu

By obniżyć koszty oświetlenia i ogrzewania budynku należy usytuować go na działce tak, by jak najwięcej światła wpadało do niego podczas dnia. Oznacza to, że w polskich warunkach najbardziej korzystne jest ustawienie budynku w taki sposób, by najwięcej okien znajdowało się od strony południowej. W ten sposób można upewnić się, że w pokojach od tej strony będzie dużo światła słonecznego. Dzięki temu można ciąć koszty związane z utrzymaniem budynku. Mniej energii będzie potrzebne do jego oświetlania i również mniej kosztowne będzie jego ogrzewanie, bo światło słoneczne także wpływa na podniesienie temperatury. Z tego powodu wejście od południa jest zalecane przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych.

Miejsce przed domem

Wybierając dom z wejściem od południa, warto zwrócić uwagę na to, by przed nim znajdowało się wystarczająco dużo miejsca na ogródek. W ten sposób można zapewnić dobry dostęp światła dla swoich roślin. Jeśli w takim układzie podwórko będzie znajdowało się wyłącznie za domem, to może się okazać, że przez większą część dnia jest ono osłonięte przez cień domu. W związku z tym wzrost roślin może być ograniczony. Dobrze jest więc jeszcze przed wybraniem projektu domu z wejściem od południa ustalić, ile miejsca na działce można wygospodarować, by zająć go pod ogródek lub ewentualny nasłoneczniony taras.

Balkon od południa

Szukając projektu domu, warto wybrać taki, który będzie miał balkon od południowej strony. Może on tworzyć zadaszenie nad wejściem i chronić przed opadami i zbyt dużym nasłonecznieniem. Taki balkon będzie dobrze wyeksponowany i będzie padało na niego sporo słońca. Tym samym może on być świetnym miejscem do opalania się czy suszenia prania podczas sprzyjającej pogody. Warto zwrócić szczególną uwagę również na to, że balkon musi być wyposażony w odpowiednie drzwi, które zwykle są przeszklone. Wpuszczają one do pokoju zdecydowanie więcej słonecznego światła niż tradycyjne okna. To bardzo ważne, bo sprzyja poglądowi, że przez duże oszklenia do wnętrza również wpada więcej światła. Tym samym także wpisuje się w ideę domów energooszczędnych i pasywnych. Balkon nadaje też bryle bardziej romantyczny i lekki kształt. Dzięki temu całość projektu jest bardziej stylowa.

zycierzeczy.pl