Przenośniki taśmowe w przemyśle – czym są i do czego służą?

Postępująca automatyzacja produkcji wymaga stosowania innowacyjnych maszyn do wytwarzania i transportowania produktów. Współczesne linie produkcyjne już dawno nie opierają się na pracy ludzkich rąk, ponieważ zastąpiły je wyspecjalizowane urządzenia. Jednym z nich jest przenośnik taśmowy – dowiedz się, jak działa transporter i poznaj jego zastosowanie.

Przenośnik taśmowy – budowa i działanie

Konstrukcja transportera taśmowego składa się z mocnej ramy, taśmy dostosowanej do konkretnego towaru oraz napędu. Najczęściej wykorzystywane taśmy są zrobione z gumy, jednak w niektórych urządzeniach można się spotkać z częścią wykonaną z metalu lub silikonu. Oprócz trzech podstawowych elementów transporter taśmowy może zawierać dodatkowe akcesoria lub wzmocnienia – dzięki temu lepiej sprawdzi się w specyficznych warunkach danego przedsiębiorstwa. Personalizacja przenośnika sprawi, że będzie on przystosowany do przesuwania produktów ponadgabarytowych lub przedmiotów o niestandardowym kształcie. Odpowiednio dobrana maszyna może posłużyć jako niezawodny transporter półfabrykatów oraz drobnych i sypkich produktów.

Zastosowanie transporterów taśmowych

Przenośniki taśmowe wykorzystuje się w niemal każdej gałęzi przemysłu. Ich prosta konstrukcja i mała awaryjność sprawiają, że przedsiębiorcy chętnie inwestują w urządzenia tego typu. Transporter umożliwia automatyzację na wielu poziomach – dzięki niemu poprawi się efektywność procesu produkcji, a pakowanie i magazynowanie produktów stanie się o wiele łatwiejsze. W zależności od potrzeb przenośniki mogą stanowić element długiej linii produkcyjnej lub działać jako integralne urządzenie. Transportery najczęściej wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych, gdzie usprawniają proces przenoszenia wyrobów z oraz do magazynu. Urządzenia tego typu stanowią uzupełnienie zautomatyzowanych maszyn używanych w procesie produkcji.

Kiedy warto zainwestować w przenośnik taśmowy

Przenośniki mają wiele zalet przemawiających za ich stosowaniem. Transporter sprawdzi się w przedsiębiorstwach, którym zależy na:

  • zwiększeniu wydajności procesu produkcji,
  • zaoszczędzeniu czasu,
  • posiadaniu urządzenia dostosowanego do wymagań zakładu,
  • zautomatyzowaniu procesów,
  • zredukowaniu kosztów produkcji.

Przenośniki taśmowe powinny być dopasowane do specyficznych warunków pracy. Każdy materiał może wymagać innego sposobu transportu, dlatego przed dokonaniem zakupu należy poznać wszystkie odmiany przenośników i wybrać ten, który najlepiej sprosta wymaganiom. Bogata oferta transporterów taśmowych znajduje się na stronie firmy Wilkoma – renomowanego producenta urządzeń tego typu.