Wynajem powierzchni magazynowych – dlaczego ta usługa cieszy się tak dużą popularnością?

Przed wyzwaniem, jakim jest magazynowanie materiałów, produktów czy wyrobów gotowych, stoją przede wszystkim firmy produkcyjne i handlowe. Niemniej jednak coraz więcej firm usługowych również musi sprostać temu zadaniu. Ogromną popularnością wśród przedsiębiorców cieszą się usługi magazynowania, polegające na wynajmie powierzchni magazynowej. Dlaczego firmy nie chcą prowadzić własnych magazynów?

Jakie wady ma utrzymywanie własnego magazynu?

Jeszcze kilka lat temu większość firm decydowała się budować, a następnie utrzymywać własne magazyny. Niemniej jednak od pewnego czasu trend ten ulega zmianie. Coraz większą popularnością cieszy się wynajem powierzchni magazynowej, która dostosowana będzie do specyfiki przechowywanych towarów. Więcej na temat tej usługi można dowiedzieć się tutaj: https://www.elizowka.pl/oferta/powierzchnia-magazynowa-do-wynajecia. Dlaczego firmy nie chcą dłużej utrzymywać własnych magazynów? Podstawowym powodem są oczywiście rosnące koszty. Trzeba wyposażyć się w odpowiednie meble, urządzenia, a także zatrudnić pracowników, którzy będą odpowiedzialni za obsługę magazynu. Kolejnym powodem jest konieczność zarządzania przestrzenią i jej utrzymywania. Magazyn trzeba ogrzać (lub utrzymywać w nim inną, pożądaną temperaturę), a także odpowiednio zabezpieczyć przed włamaniem i kradzieżą. Powierzchnia magazynowa nie jest elastyczna, dlatego w razie dostawy większej ilości towaru i tak trzeba pomyśleć nad wynajmem dodatkowych metrów. Wady utrzymywania własnego magazynu przewyższają korzyści, dlatego właśnie coraz więcej firm rezygnuje z takiego rozwiązania.

Wynajem powierzchni magazynowej – dla kogo?

Wynajem powierzchni magazynowej to oferta skierowana do firm działających w różnych branżach. Najchętniej korzystają z niej przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, ale coraz częściej również usługowe. Powodem jest fakt, iż dzięki temu mogą zamówić większą ilość towaru, nie martwić się o kwestie związane z magazynowaniem. Procedura wynajmu powierzchni jest niezwykle prosta. Wystarczy tylko podpisać umowę z firmą zewnętrzną, a następnie, już od pierwszego dnia można korzystać z udostępnionej przestrzeni. Co istotne, klient płaci wtedy, kiedy rzeczywiście magazyn jest mu potrzebny. Jest to więc usługa skierowana również do przedsiębiorstw działających jedynie sezonowo, w przypadku których utrzymywanie własnego magazynu byłoby zupełnie nieopłacalne.

Wynajem dodatkowej powierzchni – dlaczego warto?

Firmy, które jeszcze do niedawna utrzymywały własny magazyn, zauważają, że robi się on ciasny. Szybka ekspansja i duże możliwości rozwoju sprawiają, że handel i produkcja nabierają tempa. Jak wspomniano, przestrzeń magazynowa nie jest elastyczna, dlatego nie można jej dowolnie rozszerzyć. Nawet dobór odpowiednich mebli nie zawsze stanowi rozwiązanie problemu. Stąd też, pomimo tego, iż utrzymujemy własny magazyn, warto pomyśleć o wynajmie dodatkowej powierzchni. Takie rozwiązanie wydaje się nie tylko opłacalne, ale w wielu przypadkach również konieczne. Potrzeba dysponowania dodatkową powierzchnią pojawia się w danym momencie, natomiast zbudowanie nowego magazynu może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Rozwojowe firmy, które zwiększają swoje zasięgi, nie mogą tyle czekać. Wynajem powierzchni magazynowego to dla nich jedyna szansa na to, aby dalej zdobywać nowe rynki czy zwiększać ilość realizowanych zamówień. Brak przestrzeni do magazynowania nie może być przeszkodą w rozwoju, zwłaszcza gdy usługi świadczone przez zewnętrzne firmy są na wyciągnięcie ręki.

Materiał zewnętrzny