Wciągarka łańcuchowa – opis, charakterystyka, zastosowanie

Wciągarki to bardzo popularne urządzenia, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu miejscach, takich jak na przykład: place budowy, magazyny, hale rozładunkowe, kopalnie i wiele innych. Najczęściej używa się ich oczywiście na placach budowy. Gdzie w znacznym stopniu ułatwiają przenoszenie i transport używanych materiałów i urządzeń. Wciągarki umożliwiają transport ładunków w pionie. A zasilane są elektrycznie, albo obsługiwane ręcznie. Elektrycznie zasilane są przede wszystkim wciągarki linowe; wciągarki łańcuchowe są zazwyczaj obsługiwane manualnie.

Co to jest wciągarka łańcuchowa?

Wciągarka łańcuchowaWciągarka łańcuchowa to urządzenie, które służy do transportu ładunków w pionie. Wciągarki tego rodzaju nie posiadają najczęściej osobnego zasilania i obsługuje się je ręcznie. Mimo braku zewnętrznego zasilania tego rodzaju wciągarki wykazują się bardzo dużymi możliwościami. A niektóre ich rodzaje są wstanie unieść nawet ładunki o wadze przekraczającej kilka ton. W związku z bardzo dużymi obciążeniami, którym muszą podołać tego rodzaju urządzenia wykonywane są one w całości z bardzo wysokiej jakości stali, która zapewnia im wytrzymałość i trwałość. 

We wciągarkach tego rodzaju stosuje się najczęściej mechanizmy grzechotkowe, albo przekładnie manualne. Mechanizmy grzechotkowe pozwalają na przenoszenie ciężarów o dużej wadze. Obsługiwane są za pomocą odpowiedniej dźwigni, przy której przesuwaniu przesuwane są podtrzymujące ładunek zapadki. Odpowiednie manipulowanie dźwignią pozwala więc na podnoszenie, lub opuszczanie ładunku na wciągarce. Wciągarki w których zastosowano przekładnie manualne obsługiwane są przy pomocy łańcucha manewrowego, który uruchamia odpowiedni system kół zębatych, które odpowiedzialne są za przenoszenie ciężaru. 

Wciągarki łańcuchowe projektowane są zazwyczaj do przenoszenia dużych ładunków, a ich ładowność zależy od konstrukcji urządzenia. Odpowiednio zaprojektowana wciągarka potrafi jednak podnosić ładunki kilkutonowe. Z tego właśnie powodu niezwykle istotna jest jakość materiałów, które zostały użyte przy produkcji wciągarki. Najlepsze wciągarki tego rodzaju wykonywane są ze stali i stopów o bardzo dobrych parametrach, które zapewniają wytrzymałość na nawet największe obciążenia.

Gdzie stosuje się wciągarki łańcuchowe?

Wciągarki łańcuchowe stosuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu niedopuszczalne jest użycie silników elektrycznych. Czy jakichkolwiek urządzeń zasilanych energią elektryczną. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wszędzie tam gdzie istnieje ryzyko wybuchu. Wtedy przepisy BHP uniemożliwiają użycie urządzeń elektrycznych i używane są wciągarki ręczne. Znajdują one więc zastosowanie w kopalniach. Ale też w wielu gałęziach przemysłu.

Wciągarki łańcuchowe stosowane są również w miejscach gdzie energia elektryczna nie jest dostępna. Znajdują więc zastosowanie na wielu placach budowy. Na przykład umiejscowionych w nietypowych miejscach, z dala od innych zabudowań, czy winnych podobnych, bądź trudno dostępnych miejscach.