Coraz częściej mówi się o enegooszczędności budynków, głównie w kontekście oszczędzania energii potrzebnej do ich ogrzewania. Oprócz wyboru odpowiedniego projektu domu, czy zlecenia ocieplenia już użytkowanego budynku, warto zlecić także badanie kamerą termowizyjną. Nie kosztuje ono wiele, a daje olbrzymie korzyści pod względem finansowym.
Po co wykonuje się badanie termowizyjne?
Termowizja to badanie przeprowadzone przy użyciu specjalnej kamery wrażliwej na zmiany temperatur. Pozwala ona na wykrycie tak zwanych mostków termicznych — czyli inaczej mówiąc, słabych punktów budynku, przez które ucieka ciepło.
Kiedy warto zlecić to badanie?
Sprawdzenie szczelności termicznej budynku to tak naprawdę zawsze dobra inwestycja. Można ją zlecić w budynkach, które dopiero powstają — celem dopasowania jak najlepszego sposobu izolacji lub ewentualnego poprawienia nieszczelności, przez które ucieka ciepło — na przykład wyregulowania okien. Można także zlecić termowizję w istniejącym już budynku, przed wprowadzeniem zmian mających na celu poprawę jego energooszczędności.
Kto powinien zainwestować w badanie termowizją?
Nowoczesne badanie termowizyjne budynków przeprowadzane jest w ciągu kilku czy kilkunastu godzin i można je wykonać na każdym etapie istnienia domu, bloku mieszkalnego albo biurowca. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku inwestorów, którzy planują budowę domu, który od początku ma generować jak najmniejszy pobór energii niezbędnej do jego ogrzania. Badania termowizyjne budynków są również przeprowadzane na przykład w blokach pochodzących z okresu tak zwanego „starego budownictwa”- czyli takiego, w którym nie były jeszcze wykorzystywane innowacyjne technologie i systemy dociepleń, które współcześnie pozwalają zaoszczędzić bardzo wiele ciepła. Przeprowadza się je jeszcze zanim zostaną podjęte dalsze kroki — na przykład inwestycja w docieplenia czy wymianę starych okien.
Dlaczego warto zainwestować w badanie termowizyjne?
Dzięki takiemu niedrogiemu badaniu, które wykonuje na przykład specjalistyczna firma RenomaBud, można profesjonalnie podejść do tematu poprawy stanu izolacji w swoim domu. Unika się dzięki temu niepotrzebnych wydatków. Wiedząc, którędy dokładnie ucieka ciepło z budynku, można precyzyjnie zaplanować wzmocnienie systemu dociepleń w danym domu, lub dobrać odpowiednie technologie mające na celu zatrzymanie jak największej ilości ciepła w budynku w sezonie jesienno-zimowym. Tym samym mając szczegółowy raport, można zlecić docieplenie domu, wymianę okien lub pokrycia dachowego i w przyszłości cieszyć się eksploatacją naprawdę energooszczędnego domu, co przełoży się nie tylko na komfort mieszkańców, ale również na obniżone rachunki za ogrzewanie.