Agregat tynkarski nie tylko do tynkowania. Do czego jeszcze można go zastosować?

Agregaty tynkarskie to najczęściej używane urządzenia w branży budowlanej. Za ich pomocą można tynkować ściany i sufity z wykorzystaniem różnych typów tynków. Warto jednak wskazać, że agregat może posłużyć nie tylko do prac tynkarskich, ale również innych robót. Do czego jeszcze można go wykorzystać?

Jak działają agregaty tynkarskie?

Urządzenie jak agregat tynkarski przeznaczone jest do nakładania mokrych mieszanek na powierzchnie za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych.

Standardowy agregat wyposażona jest w zbiornik, w którym znajduje się mieszanka. Jest on następnie nawilżana za pomocą wody i mieszana, aby dać gotową zaprawę do tynkowania. W miejsce prac mieszanka jest dostarczana z użyciem węża, a następnie nakładana pistoletem przez pracownika. 

Do działania agregat tynkarski będzie potrzebować zasilania z sieci elektrycznej lub też może być on zasilany z użyciem agregatu prądotwórczego w miejscach, gdzie dostęp do sieci nie jest możliwy.

Jakie materiały nakłada agregat tynkarski?

Z wykorzystaniem agregatów tynkarskich można prowadzić prace tynkarskie, lecz nowoczesne urządzenia tego typu mogą być wykorzystane również na inne sposoby. 

Agregat tynkarski najczęściej współpracuje z tynkami gipsowymi, wapiennymi, cementowymi oraz z ich mieszankami, na przykład z tykami cementowo-wapiennymi, gipsowo-wapiennymi. Również można stosować go do tynków elewacyjnych, na przykład akrylowych, silikonowych, silikatowych. Inne przykładowe zastosowania to tynki tłumiące, dekoracyjne, ogniochronne. Z tego względu ma on bardzo szerokie zastosowanie podczas prowadzenia prac tynkarskich na zewnątrz i wewnątrz.

Warto jednak podkreślić, że agregat tynkarski może być wykorzystany również do innych typów zapraw, które mają odpowiednio małe uziarnienie. Może być on wykorzystywany między innymi podczas murowania, klejenia, wykonania podłóg czy izolacji.

Agregaty mogą być używane z materiałami jak:

  • gładzie wapienne
  • kleje
  • masa bitumiczna
  • masa poliuretanowa
  • wylewki anhydrytowe
  • wylewki maszynowe
  • zaprawa klejowa
  • zaprawa murarska
  • zaprawa szczelinowa
  • zaprawa zbrojeniowa

To powoduje, że jedno urządzenie jak agregat tynkarski zakupione przez firmę może być zastosowane na wiele sposobów, by prowadzić różne rodzaje prac budowlanych i wykończeniowych.

Jak wybrać odpowiedni agregat tynkarski?

Wybierając urządzenia jak agregaty tynkarskie, warto przede wszystkim skoncentrować się na modelach oferowanych przez sprawdzonych producentów, którzy cieszą się zaufaniem wśród klientów.

Aktualnie wysokiej jakości agregaty są dostępne również u polskich producentów, którzy prezentują swoim klientom pełną gamę sprzętów o szerokim zastosowaniu. Wśród nich znajduje się między innymi firma Małek, która jest największym polskim producentem agregatów tynkarskich.

Wybór polskiego producenta związany jest z wieloma zaletami. To nie tylko atrakcyjna cena sprzętu, ale również łatwa dostępność wszystkich niezbędnych części zamiennych oraz akcesoriów, a także brak problemów związanych z naprawą urządzenia, gdy pojawi się taka potrzeba.

Ile kosztuje dobry agregat tynkarski?

Ceny agregatów tynkarskich rozpoczynają się od około 20 tysięcy złotych. Gdy natomiast chce się zakupić model o szerszej funkcjonalności, wtedy wydatek będzie plasować się na poziomie około 30-35 tysięcy złotych.

Więcej informacji o agregatach tynkarskich można znaleźć bezpośrednio na stronach ich producentów, gdzie dostępne są informacje techniczne o urządzeniach, a także ich ceny. 

Zamówienia również mogą być składane za pośrednictwem internetu – urządzenie będzie dostarczone bezpośrednio pod adres kupującego sprzęt klienta.