Mieszkanie – kupić czy wynająć?

Rynek nieruchomości oferuje wiele możliwości. Mieszkać można w wynajętym na określony czas mieszkaniu. Niektórzy decydują się na kupno. Co wybrać? Przeczytaj o wadach i zaletach.

Wynajem – opłaca się czy nie?

Jest to korzystne rozwiązanie. Mieszkasz w różnych dzielnicach. Porównujesz je ze sobą i wiesz, gdzie mieszkało się lepiej, a gdzie były gorsze warunki. Poznajesz nowych sąsiadów za każdym razem, gdy się przeprowadzasz. Znasz także okoliczne sklepy, parki, restauracje, usługi. Sprawdzasz wszystko w okolicy. Po przeprowadzce tak samo testujesz nowe miejsce. Liczą się nie tylko warunki w mieszkaniu, ale też widok za oknem, sąsiedzi. Wadą może być ciągłe mieszkanie w innym miejscu. Częste przeprowadzki i ich koszty, które mogą być uciążliwe. Zalety jednak są korzystne dla osób w różnym wieku.

Kupno – opłaca się czy nie?

Kupując mieszkanie na własność, płacisz raz i jest twoje. Potem tylko opłacasz czynsz i bieżące rachunki. Prąd, internet, telefon, woda, inne. Możesz dokupić miejsce w garażu podziemnym, gdy posiadasz samochód. Dobrym rozwiązaniem jest także piwnica, w której możesz trzymać rower, przetwory w słoikach na zimę i nie tylko. Gdy wcześniej wynajmowałeś różne mieszkania, to łatwiej podjąć decyzję o kupnie najlepszego. Nie znając miasta po prostu, kupujesz tam, gdzie w danej chwili jest coś budowane. Bierzesz też pod uwagę dojazd do pracy. Najlepiej, żeby było blisko. Pracując zdalnie, wybierasz ładną dzielnicę. Taką, w której nie ma widoku na jadący tramwaj. Nie masz określonego w umowie czasu, przez który możesz mieszkać. Lokal jest twój. Jeśli chcesz, możesz go komuś wynająć na dłuższy lub krótszy czas. Wszystko zależy od tego, jak długo mieszkanie stałoby puste. Wadą może być kredyt na mieszkanie spłacany przez dłuższy czas. To, ile wyniesie rata, zależy od wielu czynników. Wszystko obliczysz samodzielnie lub z pomocą specjalisty, który się na tym zna. Mając własne mieszkanie, możesz zarobić, wynajmując całe lub jeden pokój. Obcy lokator może coś zepsuć. To nie będzie problem, gdy wykupisz ubezpieczenie.

Jak widać, wynajmowanie i kupno mieszkania mają plusy i minusy. Każdy zdecyduje sam, co wybrać. Można skorzystać z każdej opcji. Na początku wynajmować, a potem kupić własne. I zarabiać na wynajmowaniu lub wygodnie mieszkać z rodziną. Wybierz najlepsze rozwiązanie według swoich kryteriów.