Jaką kanapę lub wersalkę wybrać do pokoju dziennego?

Kanapa to mebel, który często można spotkać w salonie, czy tak zwanym pokoju dziennym. Jej walorem jest to, że łączy w sobie możliwość wygodnego odpoczynku w pozycji siedzącej dla kilku osób (na przykład podczas oglądania telewizji, czytania gazety i picia kawy czy czegokolwiek innego) z funkcją spania, które umożliwia wygodne spędzenie nocy na rozłożonej kanapie (a jeżeli jest odpowiednio szeroka, to nawet dwóm osobom).

Na co jednak zwrócić uwagę, gdy kupujemy kanapę?

Na pewno na wymiary. Choć standardowa wersalka zazwyczaj ma od 190 do 200 cm długości, to zdarzają się nawet kilkadziesiąt centymetrów dłuższe, szczególnie te z obiciami po bokach. Jeżeli taka wersalka ma stać samodzielnie, to raczej będzie nam obojętne, czy ma kilka cm więcej czy mniej, ale jeżeli na przykład musimy ją wpasować pomiędzy inne meble, to trzeba już dokładnie wymierzyć wolną lukę i kupić kanapę na konkretny wymiar.

Tak zwana funkcja spania jest standardem w wersalkach, ale warto zwrócić uwagę, czy kanapa po rozłożeniu ma pojemnik na pościel. Zawsze lepiej jest taki pojemnik w kanapie mieć (można do niego także schować co innego), gdyż w kanapach bez pojemnika miejsce pod siedziskiem i tak pozostaje niewykorzystane. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z któego jest wykonana wersalka i chodzi tu zarówno o materiał zewnętrzny, jak i podszewkę. Powinien być on gruby, nieścierający się (obicie) i nie drący się (podszewka).

Bardzo ważne jest wypełnienie kanapy

Unikajmy kanap tanich, w którym jest ono byle jakie i lubi się wgniatać i odkształcać. W porządnych kanapach obecnie stosuje się piankę w połączeniu ze sprężynami bonell, co sprawia, że siedzisko i oparcie są jednocześnie wygodne, ale i po podniesieniu się z kanapy, wraca ona bez problemu do swojego poprzedniego kształtu i sprężystości. Lepiej wydać więcej i mieć też kanapę na dłużej, a nie bubel, który przestanie spełniać swoją funkcję po roku czy dwóch. Niektórzy z nas wolą kanapy w całości płaskie, a są też i tacy, którzy wolą, by boki były mocniej wypełnione, podniesione. To już zależy od tego, czy ktoś woli spać sobie lub leżeć całkowicie na płasko, czy też chce mieć delikatnie uniesioną głowę oraz nogi.

Gdzie najlepiej jest kupić taką werslakę?

No cóż, jeżeli polujemy na mebel używany, to najlepiej sprawdzą się strony ogłoszeniowe z ogłoszeniami lokalnymi. Nie będziemy przecież sprowadzali kanapy z drugiej części Polski, bo koszty wysyłki specjalnym kurierem byłyby bardzo duże, a druga sprawa, że każdy mebel musimy przez zakupem obejrzeć na miejscu. Niestety, nie brakuje nieuczciwych sprzedających, którzy na przykład błędnie opiszą stan czy cechy mebla – lepiej jest to zweryfikować samemu.

Jeżeli chcemy kanapę nową, to o wiele lepszym wyborem będzie sklep meblowy. Zazwyczaj jest tak, że w małych miejscowościach są jedynie niewielkie sklepiki meblowe, natomiast w większych miastach możemy odwiedzić niejeden salon meblowy typu Black Red White, Agata czy Bodzio Meble. Tutaj też możemy się do takiego salonu wybrać i zobaczyć mebel przed zakupem, ale jeżeli na przykład danej wersalki nie ma aktualnie na stanie, to możemy bez strachu ją zamówić. Szanujący się sklep nie będzie nas przecież oszukiwał w specyfikacji mebla, a stan będzie przecież nowy i nieużywany.