Cechy podkładu epoksydowego

Podkłady epoksydowe zapewniają antykorozyjne pokrycie powierzchni metalowych dzięki specjalnym żywicom i chemicznie aktywnym dodatkom, które nie pozwalają na rozwój procesów korozyjnych na powierzchni metalu. Dostępne są w żelaznych pojemnikach o różnej pojemności, a także w formie aerozolu. Wersja aerozolowa podkładu produkowana jest na tej samej zasadzie co pojemnik z żelazkiem.

Czym właściwie jest podkład epoksydowy?

Aby zapobiec rdzy na metalowych powierzchniach, wiele osób kupuje podkład epoksydowy. Takie materiały są często stosowane do aplikacji na pojazdach. Nadają się do stopów lekkich, powierzchni galwanizowanych, metali żelaznych i nieżelaznych.

Podkład epoksydowy oparty jest na specjalnej, wysokiej jakości żywicy. Zawierają również poliaminy (aktywne dodatki), które mają unikalne właściwości chemiczne. Tego rodzaju preparaty mają wszechstronne zastosowanie. Mogą być stosowane jako termoplastyczne izolatory, wypełniacze.

Podkłady epoksydowe można podzielić na dwie grupy

Ze względu na swoje doskonałe właściwości izolacyjne, podkład epoksydowy jest idealny do zastosowań „mokro na mokro”. Podkłady tego typu dzielimy na:

  • kompozycje do powierzchni metalowych;
  • kompozycje do podłoży betonowych.

Zalety podkładów epoksydowych 

Dużą zaletą tego typu produktów jest ich wysoka odporność termiczna i mechaniczna oraz dobra przyczepność i równomierne wysychanie warstw. Powierzchnie metalowe pokryte takimi produktami dobrze chronią powierzchnię materiału przed nałożeniem farby bazowej, a podkład nie łuszczy się i nie blaknie na słońcu. Nowoczesny dwuskładnikowy produkt może być stosowany na powierzchniach metalowych, które przez długi czas znajdowały się w wodzie lub były często narażone na działanie wody. Wieloskładnikowy podkład epoksydowy jest skutecznym elementem ochronnym podstawowych, wysokowytrzymałych powłok lakierów samochodowych, opartych na żywicy epoksydowej. Matowa epoksydowa farba gruntująca zawiera nie tylko żywicę, ale również specjalne dodatki chemiczne. Te same właściwości dotyczą powłok w opakowaniach metalowych, jak również powłok aerozolowych na bazie tego samego materiału.

Twardsza powłoka

Zaletą podkładów epoksydowych jest gęstsza i twardsza (ze względu na brak porów) powłoka, która jest znacznie twardsza niż jakakolwiek szpachlówka poliestrowa. Takie podkłady zapewniają doskonały efekt antykorozyjny i mają dobrą przyczepność do prawie każdego materiału. Jednak powszechne stosowanie podkładów epoksydowych o dowolnym składzie chemicznym ogranicza jedno znaczące „ale”: całkowite wyschnięcie warstw zajmuje dużo czasu.

Podsumowanie

Podkłady epoksydowe należą do grupy farb i lakierów zapewniających powłokę antykorozyjną powierzchniom ze względu na obecność w ich składzie specjalnych żywic i chemicznie aktywnych dodatków, które nie pozwalają na rozwój procesów korozyjnych na powierzchni metalu. Nakładanie podkładu odbywa się za pomocą wałka lub przy dużych ilościach za pomocą pistoletu natryskowego. Do drobnych napraw samochodowych możesz użyć sprayu sklepowego w puszce. Aerozol samochodowy nie różni się składem od powłoki epoksydowej w puszkach, jest przygotowywany na tej samej bazie, nie wymaga rozcieńczania i jest już gotowy do użycia.