Skandynawski styl – 5 pomysłów na mieszkanie w duchu Hygge

Styl Hygge zdobywa coraz większą popularność. Po duńsku oznacza po prostu przytulność. Aby zrozumieć ten nurt, należy przede wszystkim poznać mentalność Duńczyków, którzy stworzyli nie tylko ten styl, ale całą filozofię o tej samej nazwie. Dania to kraj, którego mieszkańcy cenią estetyczne aranżacje, przytulność oraz wygodę. Dom jest dla nich niezwykle ważny – to miejsce, w którym pragną czuć się bezpiecznie i relaksować w gronie najbliższych. Według wielu badań, to właśnie Dania jest jednym z krajów najlepszych do życia.

Jak stworzyć przestrzeń w duchu Hygge?

Przytulne wnętrze dla każdego będzie oznaczać coś innego. Niektórzy lubią minimalizm, inni ciekawie skomponowane dodatki. Jedni cenią sobie magię kolorów, drudzy preferują stonowane barwy. Jednak wnętrza w stylu Hygge mają wiele elementów wspólnych, na których warto skupić się podczas urządzania wymarzonych czterech kątów.

  1. Przede wszystkim należy zadbać o drobiazgi. Dodatki o charakterze tekstylnym, takie jak zasłony, poduszki na kanapie, puchate dywany czy wełniany koc, to absolutne must have, które pozwoli ocieplić wnętrze, czyniąc je przytulniejszym.
  2. Innym sposobem na stworzenie przestrzeni utrzymanej w duchu bliskim Duńczykom, jest restaurowanie starych mebli – odmalowane na biało szafki, stoły czy krzesła z pewnością doskonale wpasują się w ten styl. Skandynawskie meble można również nabyć w sklepie. Cechami charakterystycznymi dla nich są prostota i elegancja połączona z niezwykłą funkcjonalnością i swobodą użytkowania.
  3. Bardzo ważne jest także odpowiednie oświetlenie. Skandynawskie lampy utrzymane w ponadczasowej kolorystyce często pozbawione są abażuru lub jest on wykonany z naturalnych materiałów, takich jak na przykład rattan.
  4. Minimalistyczne oświetlenie Duńczycy uzupełniają klimatycznym kominkiem, licznymi świecami czy lampkami w stylu cotton balls. Ocieplają w ten sposób przestrzeń, dzięki czemu po powrocie do domu zawsze czeka na nich przytulny kąt, w którym mogą poczuć się szczęśliwi i bezpieczni.
  5. Hygge to jasna kolorystyka. Biel, a także wszelkie odcienie beżu mogą być oczywiście uzupełniane o dodatki w nieco innych odcieniach, jednak to właśnie jasne barwy dominują w pomieszczeniach najczęściej aranżowanych przez Duńczyków.

Skandynawski styl szturmem wdarł się do polskich domów, ciesząc się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Duński minimalizm pasuje zarówno do małych, jak i dużych przestrzeni, pozwalając na stworzenie bliskiego sercu miejsca, do którego zawsze chce się wracać.