Jak wybrać zegarek turystyczny?

Zakup zegarka turystycznego jest często nie lada wyzwaniem dla każdego odbiorcy. Nie od dziś wiadomo, że nowoczesne czasomierze mają wiele funkcjonalności. Towarzyszą nam praktycznie każdego dnia i są doceniane także przez osoby aktywne. Na rynku znajdziemy sporo ciekawych propozycji zegarków turystycznych, które dopasujemy do swoich oczekiwań. Ciekawych ofert z pewnością nie brakuje. Jak wybrać idealny zegarek turystyczny? O czym warto pamiętać podczas zakupu? Jakie rozwiązanie jest godne uwagi?

Nowoczesne zegarki turystyczne

Zegarek turystyczny ma wiele funkcji i cech, które przydadzą nam się podczas wycieczek górskich. Najważniejszą cechą jest z pewnością odporność i wytrzymałość zegarka. Sprzęt musi poradzić sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi. Podczas wędrówki może być narażony na zanurzenia w wodzie, zamoknięcie, czy uderzenia o skałę. Każdy z zegarków tego typu powinien odznaczać się trwałością. Pamiętajmy o tym, że nowoczesne gadżety tego typu mają różne funkcje. Są one przydatne w każdej sytuacji:

  • stoper,
  • podświetlanie,
  • ładowanie za pomocą energii słonecznej,
  • obsługa kilku stref czasowych itp. 

Zegarek jest elementem biżuterii, dlatego powinien dobrze się prezentować. Na szczęście szeroki asortyment daje wiele możliwości. 

Funkcjonalność to podstawa

Kolejną przydatną funkcją w zegarku turystycznym jest wsparcie w nawigacji. Dedykowany odbiornik GPS oczywiście także się sprawdzi, ale zazwyczaj wymaga trzymania. Wygodniej jest postawić na zegarek turystyczny, który w kilka sekund odczyta wskazanie kompasu lub wysokościomierza. W tym wypadku cenione są klasyczne zegarki górskie typu ABC. Mają one wbudowany czujnik ciśnienia i precyzyjnie wskazują wysokość, na której się znajdujemy. W górach jest to bardzo ważne. Jeśli zmienimy tryb sprzętu na barometr, możemy przewidzieć pogodę i jej zmiany. Zegarek z kompasem jest niezbędny wtedy, gdy używamy klasycznej mapy. Pamiętajmy o tym, że funkcji zegarków turystycznych jest o wiele więcej. Często posiadają one możliwość określania godzin zachodu i wschodu słońca, czy też termometr. Ponadto, nie wymagają częstego użytkowania. Bateria wystarczy nawet na kilkanaście miesięcy użytkowania. 

 

Zegarek z GPS

Najbardziej zaawansowane są zegarki turystyczne z GPS, które pełnią wiele funkcji. Podstawą działania jest tutaj globalny system pozycjonowania – GPS. Dzięki temu możemy w dowolnej chwili poznać współrzędne naszej lokalizacji. Jeśli zegarek posiada mapę, nasze pozycja jest na niej oznaczona. Przebieg całej wędrówki można zarejestrować wraz ze statystykami. 

Zegarek z GPS zazwyczaj posiada liczne funkcje, które wiążą się z monitorowaniem kondycji i zdrowia. Pozwala rejestrować tętno i nasycenie krwi tlenem. Zmierzy także stres, stopień zmęczenia i częstotliwość oddechu. Jak widać, możemy liczyć na szereg udogodnień. Postawmy na taki zegarek turystyczny, jaki będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Najważniejsze jest to, aby sprzęt posiadał wiele funkcjonalności i był odporny na wszelkie czynniki zewnętrzne.