Wagi tensometryczne są jednymi z najpopularniejszych mechanizmów wykorzystywanych do szybkich pomiarów w przemyśle. 

Zastosowanie wag tensometrycznych

Są szeroko stosowane wszędzie tam, gdzie mierzy się nacisk, napięcie i naprężenie, a więc w konstrukcjach mostów, budynków, statków i samolotów itp.  Są w stanie dokonywać pomiarów w niemalże każdym środowisku, a w połączeniu z innymi urządzeniami pomiarowymi często stają się niezbędnym wyposażeniem każdej hali produkcyjnej (platform, zbiorników i kontenerów), gdzie zachodzi potrzeba pomiaru masy, dozowania produktów lub surowców.
Na rynku dostępne są także wagi elektromagnetyczne i wibracyjne, jednak to właśnie wagi tensometryczne są najpopularniejsze i najchętniej kupowane przez przedsiębiorców. Każdy typ mechanizmów pomiarowych ma swoje zalety, a ich wybór zależy przede wszystkim od tego, gdzie i w jakim środowisku będą dokonywane pomiary, oraz jak czułych i dokładnych wyników potrzebujemy. Dlatego wagi tensometryczne nie sprawdzą się w laboratoriach, ale w szeroko pojętym przemyśle są już niezastąpione, głównie ze względu na szereg zalet: prostą budowę i  łatwy montaż, bezawaryjną pracę, dużą szybkość ważenia i małe gabaryty. Mogą pracować w wysokich temperaturach i pod wysokim ciśnieniem, są wytrzymałe i odporne na drgania i wstrząsy. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość rejestrowania wyników i przekazywania ich na odległość dzięki zdalnym wyświetlaczom. Nowoczesne wagi mają również możliwość konfiguracji z komputerem lub drukarką, co znacznie ułatwia pracę inżynierom, którzy często znajdują się z dala od miejsca pomiarów.

Czujniki tensometryczne

Podstawowym elementem wag tensometrycznych są  czujniki tensometryczne (tensometry), które znajdują swoje zastosowania także w innych urządzeniach pomiarowych, takich jak np. szekle czy urządzenia monitorujące przesuw i napięcie liny. Tensometry, wykorzystujące właściwości fizyczne metalowego drutu, dostępne są w formie elastycznych pasków o małej powierzchni, co umożliwia naklejenie go na niemal każdą powierzchnię.  Wraz z odkształceniem powierzchni następuje także odkształcenie się czujnika - pomiar rezystancji czujnika umożliwia wtedy pomiar takich pochodnych jak siła, naprężenie i ciężar. 
 

W ofercie Red Rooster znajdują się zarówno czujniki tensometryczne (serie SWLC 5500, SWLC750, SWLC9500) jak i wagi tensometryczne dostępne z różnymi rodzajami wyświetlaczy  - wbudowanym oraz zdalnym - połączonym z wagą kablem lub bezprzewodowo – telemetrycznie). Czujniki z serii SWL charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na wnikanie pyłu i wody (współczynniki ochrony IP66 oraz IP68), dzięki czemu mogą być z powodzeniem używane w trudnych środowiskach. Dostępne są w obudowie z aluminium (SWLC5500) lub stali nierdzewnej(SWLC750 i SWLC9500) oraz w różnych tonażach (nawet do 1500 ton).
Wagi tensometryczne Red Rooster bazują na czujnikach SWL, wykonane są z wysokiej wytrzymałości powłoki antykorozyjnej Duralloy, dzięki czemu są również lekkie i wygodne w transporcie. Wszystkie urządzenia są testowane do 150% nominalnego udźwigu oraz posiadają współczynnik bezpieczeństwa 1:5 i współczynnik ochrony IP65.
W ofercie firmy znajdują się również wagi dźwigowe, wagi hakowe, czujniki pomiaru sił ściskających oraz urządzenia monitorujące przesuw i napięcie liny. Wybór urządzeń pomiarowych jest więc bardzo duży, co odpowiada m.in. zróżnicowanym potrzebom klientów, konkretnym wymaganiom technicznym oraz możliwościom linii przemysłowych. Wynika to również ze świadomości, że dokładność pomiarów jest obecnie niezbędnym standardem, bez którego procesy produkcyjne w nowoczesnych firmach przemysłowych nie mogą w ogóle się odbywać.